Könyökbetegség

Tünetei[ szerkesztés ] A teniszkönyök első tünete a fogásra, megfeszítésre történő fájdalom az alkar külső oldalán.
A könyök külső oldala nyomásérzékeny lehet, megduzzadhat, az ízületi mozgások korlátozottak. Ez a fájdalom adott estben lesugározhat az alkarba, az könyökbetegség, adott esetben pedig akár a vállba is. Gyakori velejárója az izomgyengeség, amelynek következtében a beteg gyakran ejt le tárgyakat.
Kezelése[ szerkesztés ] Konzervatív kezelés esetén a pihentetés, a fájdalmas terület tehermentesítése a cél, a kiváltó mozgásforma kerülésével, az ízület nyugalomba helyezésével. A nyugalomban tartást adott esetben egy izomszorító is segítheti.
A fájdalom csökkenthető gyulladáscsökkentő krémekkel, szteroid tartalmú injekciókkal. A fájdalmak megszűnése után megkezdhető a gyógytorna. Súlyosabb eseteben a műtéti beavatkozás javasolt, amelynek során meghosszabbítják a megrövidült hosszú alkarfeszítő izmot annak inas részén.
Néhány hetes kímélet után teljes a felépülés. Alternatív gyógymódként újabban a lökéshullám-terápiát alkalmazzák, melynek során a fájdalmas területet gyors pneumatikus lökésekkel ingerlik, ezzel stimulálva a szervezet öngyógyító képességét.
Megelőzése[ szerkesztés ] Kerülni kell a nagy könyökmozdulatokat, könyökbetegség a gyakran ismétlődő erőbehatásoknak kevésbé kitenni az ízületeket. Sportoláskor az edzettségi foknak, erőnlétnek megfelelő sporteszközt kell használni, helyes technikával.
Ezzel csökkenthető a sérülés kialakulása.